2431/​162

To danske officerssabler monteret i forgyldt messing og med messingskeder.. Den ene i fransk stil omkring 1800 med lille løvehoved på knappen, stigbøjlefæste, greb omvundet med snoet sølvtråd, ca. 77 cm. lang enægget klinge ætset med det kronede danske kabinetsvåben over elefantordenes kæde samt VIVAT på begge sider i forgyldt messingskede præget med militære trofæer på forsiden. Den anden omkring 1810 med stigbøjlefæste med spor af nu fjernede påskruede bøjler, knap i form af antik hjelm, krydsfilet greb i ibenholt, oveale skedefjer - den ene mærket J, ret ca. 83,5 cm. lang enægget klinge med svage spor af ætset dekoration - måske FOR KONGEN OG FÆDRELANDET - i messingskede med stregdekoration. (2)

Proveniens: Valdemars Slot, Tåsinge. Sablerne har ligget i “Gæste Gangen” (se oversigtsplanen: inv. nr. GG 05).

Den første med løs bevikling på grebet og lettere plettet klinge. Den anden med manglende bøjler, flis mangler på grebet, stærkt hakket plettet klinge.

Fra i Lyngby
Vur­dering

6.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?

970385 3.000 DKK