Ida Schiøttz-Jensen (f. Horsens 1860, d. Roskilde 1933)
Interiør med en gammel kone, der skriver et brev. Usigneret. Sign. på udstillingsetiket på blændrammen. Olie på lærred. 39,5×30.
Mindre krakeleringer. Enkelte minimale afskalninger. Lærredet buler en smule og bør strammes op. Rensning anbefales.