Hans Øllgaard (f. København 1911, d. sst. 1969)
“To slagtere i Gudhjem”. Sign. Øllgaard 29–5-51. Akvarel på papir. Lysmål 38×47.
Proveniens: Kunsthandler Erling Haghfelt, København. Proveniens: Landsretssagfører Erling Koefoed, København.
Enkelte mindre folder i papiret. Undersøgt i ramme.
Moderne kunst og design, 24. november 2020