2138/871
Lænestol med stel af ask, løs hynde i sæde betrukket med blåt møbelstof. Model 1588. Udført og mærket hos Fritz Hansen.
Litteratur: Fritz Hansen katalog 1942, s. 12.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 21. september 2021
Vurdering
Hammerslag