2138/​871

Fritz Hansen

Lænestol med stel af ask, løs hynde i sæde betrukket med blåt møbelstof. Model 1588. Udført og mærket hos Fritz Hansen.

Litteratur: Fritz Hansen katalog 1942, s. 12.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker.

Moderne kunst og design, 21. september 2021

Vur­dering

2.000–3.000 DKK

Hammerslag

1.000 DKK

1.000 DKK