2138/​846

Per Lütken (f. 1916, d. 1998)

Fad af klart, blågråt, hvidt og gulliggrønt glas i formationer. Sign. monogram, 66. Udført hos Holmegaard. Unik. H. maks. 6. L. maks. 46.

Almindelig brugspatina, herunder overfladeridser og mærker.

Moderne kunst og design, 21. september 2021

Vur­dering

2.000 kr

Hammerslag

1.000 kr

1.000 kr