2448/1156
Tanzanit- og diamantvedhæng af 18 kt. hvidguld prydet med en oval facetslebet tanzanit på ca. 5,20 ct. flankeret af en old-cut diamant på ca. 0,50 ct. Vægt ca. 3 g. L. 2,1 cm.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Enkelte mindre ridser på tanzanit.
Vurdering