912/​183

Carl Baagøe (f. København 1829, d. Snekkersten 1902)

“Hertha” og “Frederik” ligger for anker ud for bygden Akureyri, Island. Sign. Carl Baagøe 1857. Olie på lærred. 74×116.

I 1856 malede Baagøe et lignende motiv fra bygden Akureyri med målene 79×115. Solgt Bruun Rasmussen auktion 627, 1996 nr. 208 afb. s. 117. Dette var vurderet til 75.000, men blev solgt for 250.000.

Akureyri på Island er i dag en universitetsby og er med sine 18.925 indbyggere Islands fjerdestørste by efter Reykjavík, Hafnarfjörður og Kópavogur.

Malerier og tegninger, 6. marts 2023

Vur­dering

75.000–100.000 DKK

Hammerslag

120.000 DKK