Asger Jorn (f. Vejrum 1914, d. Århus 1973)
Uden titel. Sign. Asger Jorn 45. Olie på lærred. 47×36.
Litteratur: Guy Atkins: “Jorn in Scandinavia 1930–1953”, London, 1968, nr. 382. Proveniens: N. Richard Miller, Philadelphia, USA. Proveniens: Brook Street Gallery, London. Proveniens: Dansk privatsamling.
Malerier, skulpturer og lydoptagelse med John Lennon, 28. september 2021