1917/1721
Svær jernbeslået fuldskæftet fugleskydningsriffel omkring 1840 utydeligt signeret på den flade graverede lås med snelle. Den ottekantede umærkede pibe er ca. 99 cm. lang i kaliber ca. 18 mm. perkussioneret med patentsvansskrue. (1)
Jernet rustpræget. Forskæftet mangler en flis.
Varia, 25. april 2019
Vurdering
Hammerslag