1917/​1721

Svær jernbeslået fuldskæftet fugleskydningsriffel omkring 1840 utydeligt signeret på den flade graverede lås med snelle. Den ottekantede umærkede pibe er ca. 99 cm. lang i kaliber ca. 18 mm. perkussioneret med patentsvansskrue. (1)

Jernet rustpræget. Forskæftet mangler en flis.

Varia, 25. april 2019

Vur­dering

3.000 DKK

Hammerslag

2.200 DKK

2.200 DKK
(Autobud) 2.100 DKK
2.100 DKK
1.500 DKK