Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
“Flaglinestolen”. Hvilestol med originalt grønlakeret understel af stål med “sko” af træ. Overstel af forkromet stål, udspændt med flagline. Senere hvidt fåreskind medfølger. Model GE 225. Formgivet 1950. Udført 1950'erne hos Getama, Gedsted.
Model præsenteret på Kunsthåndværkets Forårsudstilling på Kunstindustrimuseet i 1950.
Litteratur: “Dansk Kunsthåndværk”, nr. 5, 1950, ill. s. 86.
Litteratur: Noritsugu Oda: “Danish Chairs”, 1999, ill. s. 112.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker på understel. Rustpletter og irringer på overstel stel. Original flagline som er afkortet i front. Nakkehynde mangler. Nyere lammeskind. Originale træ-sko i god stand.
Moderne kunst og design, 10. august 2021