2008/​922

Erling Torvits (, Danmark. 20. århundrede.)

Sæt på seks stole af teak. Sæde betrukket med stribet uld. Udført hos Sorø Møbelfabrik. (6)

Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Et sæde med mindre hul.

Moderne kunst og design, 18. februar 2020

Vur­dering

6.000–8.000 DKK

Hammerslag

4.000 DKK

4.000 DKK