750/​1139

Ivan-Constantinowitsch Aivazovsky (b. Teodosie 1817, d. 1900)

Parti fra Canal Grande med udsigt mod Santa Maria della Salute, solnedgang. Sign. I. Aivasovski med kyrilliske bogstaver og dateret 1848. 21×28. Malt på træ. Samtidig ramme.

På bagsiden inventarnummer 27 fra Anitjkovskij-paladset i Skt. Petersborg.On the back there is an old label from the Anitjkovskij Palace in Sct. Petersburg with the inventory no. 27.Ivan-Constantinowitsch Aivasovski studerede malerkunsten i Skt. Petersborg, byen, der også blev kaldt “Nordens Venedig”. Han modtog et legat fra det kejserlige Akademi til videreuddannelse i Italien i 1840. Undervejs besøgte han Berlin, Dresden og Wien, men intet kunne hamle op med hans første møde med Venedig. Denne kombination af himmel, hav og den fantastiske arkitektur bjergtog ham, og han vendte igen og igen tilbage til byen for at male. Nærværende maleri, dateret 1848, er et fint eksempel på Aivasovskis evne til at fange den helt specielle stemning, Venedig er kendt for.

Additional Remarks

Auction

Russian paintings etc., 6 December 2005

Category
Estimate

600,000–800,000 DKK

Sold

Price realised

800,000 DKK