2014/​524

Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)

“Tremmesofa”. Fritstående to-personers sofa med stel af bøg, udklappelig endegavl, ryg og side med synlige tremmer, løse hynder med lyst- og blåtstribet uld. Model 1789. Designet 1945. Udført og mærket med label hos Fritz Hansen i 1981. L. 160.

Tremmesofaen med gavlen, som kan slås ned og de karakteristiske lædersnører, er en af Børge Mogensen mest populære modeller. Børge Mogensen tegnede den i 1945, da han sammen med den jævnaldrende Hans J. Wegner indrettede en treværelses lejlighed til Snedkerlaugets Møbeludstilling i København. Sofaen, som kombinerer den klassiske to-personers sofa med den engelske daybed og den franske chaiselong, var dog for avanceret for efterkrigstidens smag og blev først sat i produktion i 1963 - denne gang med stor succes.

Litteratur: Fredericia Furniture.

Grete Jalk [ Red.], “Dansk Møbelkunst gennem 40 aar”, bd 2, s. 260–261.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Overfladeridser og -mærker. Enkelte pletter på hynder.

Moderne kunst og design, 31. marts 2020

Vur­dering

12.000–15.000 DKK

Hammerslag

12.000 DKK

12.000 DKK
(Autobud) 11.500 DKK
11.500 DKK
11.000 DKK
10.500 DKK
10.000 DKK
9.500 DKK
9.000 DKK