Gustav Adolph Friedrich (f. 1824, d. 1889)
Hestehoved. På bagsiden en model. Signatur og datering delvist synlig under rammekanten. Olie på lærred monteret på plade. Oval. Lysmål 46×38.
Gustav Adolph Friedrich var søn af den kendte tyske landskabsmaler, Caspar David Friedrich (1774–1840).
Enkelte retoucheringerpå begge lærreder. Krakeleringer på bagsiden. Undersøgt i rammen.
Ældre malerier, møbler og varia, 18. oktober 2021
27 bud