2138/449
Glashütte Original
Tysk skibskronometer med kardansk ophæng af messing, kasse af mahogni med låg af glas, skiven mærket 'Glashütter Uhrenbetriebe', nr. 9104. Monteret med senere quartz værk. 20. årh.s anden halvdel. H. 18,5. B. 18,5. D. 18,5.
Enkelte ridser og mærker. Brugsslitage. Monteret med senere quartz værk. To manglende visere. Uret fungerer, men der garanteres ikke for funktionaliteten.
Ældre malerier, møbler og varia, 20. september 2021
Vurdering
Hammerslag