Elisabeth Jerichau Baumann (f. Warszawa 1819, d. København 1881)
Bedstefader passer barnebarn. Sign. Elisabeth Jerichau B. Olie på lærred. 51×42.
Afbildet: Jerzy Miskowiak, “Elisabeth Jerichau-Baumann. Nationalromantikkens enfant terrible”, 2018, afb. s. 225.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: fine-art@bruun-rasmussen.dk
Malerier og tegninger, 1. december 2020