1505/640
Eva Stæhr-Nielsen (f. Frederiksberg 1911, d. 1976)
To thekander af stentøj. Dekoreret med hhv. brun harepelsglasur og grøn glasur. Sign. E.St.N. hhv. 34 og 33. Udført og stemplet hos Saxbo, Denmark. H. 10,5. og 13,5. (2)
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Øverste dele med spor af klister fra tape.
Moderne kunst og design, 27. januar 2015
Vurdering
Hammerslag
14 bud