2116/771
Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)
To-personers sofa med ben af valnød, betrukket med brunt skind. Model 2212. Udført og mærket hos Fredericia Stolefabrik, 1976. L. 158.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Skind med mærker og overfladekrakeleringer. Keder med slitage.
Moderne kunst og design, 20. april 2021
Vurdering
Hammerslag