Arthur Köpcke (f. Hamburg 1928, d. Brøndbyvester 1977)
-"Köpcke Piece No. 124. Tusch på to A-4 ark. Hver 29×21. Uindrammet. -"Köpcke Piece No. 50+53. Tusch på to stykker papir. Hver 24×21. Uindrammet. -Uden titel ("hos: de studerendes raad - akademiet, kongens nytorv, 1968). A-4 ark med påklistret plastikhandske. Sign. på indlagt papirlap A. Köpcke. 29×21. Uindrammet. -“Magic Ink. watch the period of an object”. 18/01/66–20/03/66 Realization Köpcke Piece No. 69. H. 11. B. 11 D. 6.
Proveniens: Gave fra kunstneren til den nuværende ejer.
God stand.
Moderne kunst og design, 21. september 2021
11 bud