2040/782
Karl Hansen Reistrup (f. Valby 1863, d. København 1929)
Ørnevasen. Høj vase af lertøj modelleret med to ørnehoveder. Dekoreret med rød lustreglasur. Sign. HAK, stemplet Denmark. Udført hos Kähler. H. 34.
Metalindsats. Revnet. Talrige afslag.
Moderne kunst og design, 29. september 2020
Vurdering
Hammerslag
32 bud