1321/776
Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)
Rundt udtræksbord af massivt mahogni med to forskellige tillægsplader, den ene af fineret mahogni, den anden af krydsfiner. Model C7. Udført hos FDB. H. 75. Diam. 120. Tillægsplader B. 36 og 65. (3)
Købt af nuværende ejers forældre i 1949.
Litteratur: FDB katalog 1948, side 10.
Stand
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker.
Auktion
Moderne kunst og design, 21. maj 2013
Kategori
Vurdering
Solgt
Hammerslag
21 bud
Tidspunkt | Byder | Bud |
---|---|---|
(Autobud) | ||
(Autobud) | ||
(Autobud) | ||
(Autobud) | ||
(Autobud) | ||
(Autobud) | ||
(Autobud) | ||