2008/963
Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)
Fire-armet stel af bruneret messing og brun bakelit til bombardementskrone. 1940–50'erne. Stemplet PH-2/2 og patented. Udført hos Louis Poulsen.
Alders- og brugsslitage. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 18. februar 2020
Vurdering
Hammerslag