2004/​968

Ernst Kühn (f. København 1890, d. Gentofte 1948)

Unikt par højryggede armstole med profileret stel af palisander. Sæde og ryg betrukket med gul/grøn uld. Udført hos Normina A/S. (2).

Disse stole blev udført som en del af indretningen til “Villa Koux”, i Hellerup, som Ernst Kühn, i 1935, forestod opførslen og indretningen af for direktøren for Henkel i Danmark Edvard Koux. Indretningen var efter danske forhold udført i en usædvanlig luksuriøs og ekstravagant stil.

Litteratur: “Bygge & bo”, 1936 .Nr 6 ss. 22–23.

Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Armlæn med let løse samlinger. Betræk med pletter, smuds og nogle løse kantbånd. Nogle kedder er flossede.

Moderne kunst og design (udskudt), 23. januar 2020

Vur­dering

8.000–10.000 DKK

Hammerslag

9.500 DKK

16 bud

9.500 DKK
9.000 DKK
8.500 DKK
(Autobud) 8.000 DKK
8.000 DKK
(Autobud) 7.500 DKK
7.000 DKK
6.500 DKK
6.000 DKK
(Autobud) 5.500 DKK
5.000 DKK
4.800 DKK
4.600 DKK
4.400 DKK
4.200 DKK
4.000 DKK