Ernst Kühn (f. København 1890, d. Gentofte 1948)
Unikt par højryggede armstole med profileret stel af palisander. Sæde og ryg betrukket med gul/grøn uld. Udført hos Normina A/S. (2).
Disse stole blev udført som en del af indretningen til “Villa Koux”, i Hellerup, som Ernst Kühn, i 1935, forestod opførslen og indretningen af for direktøren for Henkel i Danmark Edvard Koux. Indretningen var efter danske forhold udført i en usædvanlig luksuriøs og ekstravagant stil.
Litteratur: “Bygge & bo”, 1936 .Nr 6 ss. 22–23.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Armlæn med let løse samlinger. Betræk med pletter, smuds og nogle løse kantbånd. Nogle kedder er flossede.
Moderne kunst og design (udskudt), 23. januar 2020
16 bud