2125/45
Penselbæger af bronze i form af bambus. Mærket Zhen Bao (“skat”). Republic 1912–1949. Vægt 1413 g. H. 15 cm.
Proveniens: ifølge oplysninger erhvervet under ophold i Kina fra 1900–1920.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Få ridser.
Ældre malerier, møbler og varia, 21. juni 2021
Vurdering
Hammerslag