2125/​45

Penselbæger af bronze i form af bambus. Mærket Zhen Bao (“skat”). Republic 1912–1949. Vægt 1413 g. H. 15 cm.

Proveniens: ifølge oplysninger erhvervet under ophold i Kina fra 1900–1920.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Få ridser.

Ældre malerier, møbler og varia, 21. juni 2021

Vur­dering

6.000 DKK

Hammerslag

3.000 DKK

3.000 DKK