Figur af forgyldt bronze af buddhistisk mester, siddende i dhyanasana på rigt graveret dobbelt pude med tæppe, højre hånd hævet holdende lotus og den venstre hvilende på skødet, klædt i kåbe med blomster graveret på kanterne og med lotuskrone. Hår, øjne og mund med rester af farve. Sino-Tibet 18. årh. H. 15 cm.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Mangler genstand, muligvis en sutra, i venstre hånd.
Kontakt venligst Bruun Rasmussen herom senest tirsdag den 10. juni via e-mail: bids@bruun-rasmussen.dk eller tlf.: +45 8818 1013.
Budgivning på dette katalognummer kræver forudgående registrering af gyldigt betalings-/kreditkort, fremvisning af billedlegitimation samt indbetaling af depositum på 25.000 DKK på forlangende. Registrering af gyldigt betalings-/kreditkort, billedlegitimation og depositum skal være Bruun Rasmussen Kunstauktioner i hænde senest fredag den 6. juni. Kontakt venligst Bruun Rasmussen herom via e-mail: bids@bruun-rasmussen.dk eller tlf.: +45 8818 1013.
Orientalsk auktion, tæpper, 12. juni 2014