1208/​740

Tinos

Just Andersen (f. Godhavn, Grønland 1884, d. Glostrup 1943)

Tre fade af bronce. Lille fad med riflet yderside, stemplet Tinos, Bronce Made in Denmark. H. 3,3. Diam. 15,2. To fade af delvis poleret bronce med riflet fane. Stemplet monogram Just A., B1774 samt B2025. H. 3,2. Diam. hhv. 20,3 og 20,5. (3)

Almindelig brugspatina, ridser og mærker.

Moderne kunst og design, 21. februar 2012

Vur­dering

2.000–3.000 DKK

Hammerslag

1.000 DKK

1.000 DKK