Edvard Weie (f. København 1879, d. Frederiksberg 1943)
“Liggende kvindelig model figur”, 1911–1912. Usign. Olie på lærred. 53×81.
Udstillet: Den Frie Udstillingsbygning, København, 1912, kat. nr. 117.
Udstillet: “Edv. Weie”, separatudstilling, Kunstforeningen, København, 1915, kat. nr. 58.
Proveniens: Kunsthistoriker, museumsdirektør Leo Swane.
God stand.
Moderne kunst og design, 6. august 2024