917/​327

Lucebert (f. Amsterdam 1924, d. Alkmaar 1994, )

“Hunchback”. Sign. Lucebert 64; Sign. på bagsiden med titel. Olie på lærred. 130×90.

Proveniens: Erhvervet i 1980 af Kunstcollectie KBB (Bijenkorf Collection) nr. 1273, ther med titel “Man bij trap”. Proveniens: Sotheby's, Amsterdam, “Modern and Contemporary Art - including the collection of N.V. Koninklijke Bijenkorf Beheer KBB”, 30 . maj 1995, kat. nr. 68. Proveniens: Venduehuis, The Hague, 25. april 2002, kat. nr. 109 (med titel Man bij trap). Proveniens: Jaski Art Gallery, Amsterdam. Proveniens: Privatsamling, Holland. Erhvervet fra ovennævnte af den nuværende ejer i 2003.

CoBrA, 5. december 2023

Vur­dering

90.000–100.000 DKK

Hammerslag