2132/​863

Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)

Reolvæg af teak, bestående af to skabe og fire bogkasser. Udført hos Søborg Møbler. (6)

Mål:

Skab inkl. sokkel: H. 66. B. 100. D. 47.

Høj bogkasse: H. 116. B. 100. D. 32.

Bogkasse inkl. sokkel: H. 66. B. 100. D. 32.

To bogkasser: H. 58. B. 100. D. 32.

Skab: H. 58. B. 100. D. 32.

Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker og hak. Bagbeklædning med udskåret ledninghuller. To lamper monteret i en bogkasse.

Moderne kunst og design, 10. august 2021

Vur­dering

10.000–15.000 DKK

Hammerslag

9.000 DKK

(Autobud) 9.000 DKK
8.500 DKK
(Autobud) 8.000 DKK
7.500 DKK
7.000 DKK