Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)
Reolvæg af teak, bestående af to skabe og fire bogkasser. Udført hos Søborg Møbler. (6)
Mål:
Skab inkl. sokkel: H. 66. B. 100. D. 47.
Høj bogkasse: H. 116. B. 100. D. 32.
Bogkasse inkl. sokkel: H. 66. B. 100. D. 32.
To bogkasser: H. 58. B. 100. D. 32.
Skab: H. 58. B. 100. D. 32.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker og hak. Bagbeklædning med udskåret ledninghuller. To lamper monteret i en bogkasse.
Moderne kunst og design, 10. august 2021