1951/​9047

Stort fransk Empire kaminur af forgyldt bronze, urhus med musen Clio med lyre, skive af hvid emalje. Sign. Cailland á Paris. 19. årh.s begyndelse. H. 57. B. 46. D. 20.

Similar clock in the collection of the Royal Palace at Chantilly, north of Paris.

Senere pendul ophæng. Pendul medfølger. Uret fungerer, men der garanteres ikke for funktionaliteten. Fremstår med alders- og brugsslitage. Løst bagben.

Selected (udskudt), 23. december 2019

Vur­dering

15.000–18.000 DKK

Hammerslag

17.000 DKK

17.000 DKK
(Autobud) 16.500 DKK
16.000 DKK
10.000 DKK