876/​19

Anders Lunde (f. København 1809, d. sst. 1886)

“Udsigt over den romerske Campagne”. Sign. monogram fra Campagnen. Olie på papir monteret på lærred. 22,5×34,5.

Udstillet: Charlottenborg, “Udstilling af Dansk Kunst fra Italien til Fordel for Nødlidende i Syditalien”, 1909 nr. 198.

Proveniens: Stud. jur. Sv. Hansen (1909).

Malerier, 28. november 2017

Vur­dering

25.000–35.000 DKK

Hammerslag

28.000 DKK