Anders Lunde (f. København 1809, d. sst. 1886)
“Udsigt over den romerske Campagne”. Sign. monogram fra Campagnen. Olie på papir monteret på lærred. 22,5×34,5.
Udstillet: Charlottenborg, “Udstilling af Dansk Kunst fra Italien til Fordel for Nødlidende i Syditalien”, 1909 nr. 198.
Proveniens: Stud. jur. Sv. Hansen (1909).
Malerier, 28. november 2017