2449/534
Arje Griegst (f. København 1938, d. 2016)
“Hvid Konkylie”. Seks dybe tallerkener af porcelæn dekoreret med transparent glasur. Tryksign. monogram, 14173. Kgl. P. H. 5,3. Diam. 20. (6)
Tre styk med et lille afslag på øvre kant. Enkelte lette overfladeridser og mærker.
Vurdering