2440/793
Bjørn Wiinblad (f. København 1918, d. 2006)
Bordlampe af stentøj med geometriske mønstre og motiver i relief. Dekoreret med mørkeblå, grønne og grå glasurer samt med guldfarvede motiver. Sign. Bjørn Wiinblad. H. eksl. fatning 40,5. H. inkl. skærmholder 62.
Almindelig brugs- og alderspatina, herunder ridser og mærker. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Vurdering