921/​395

Asger Jorn (f. Vejrum 1914, d. Århus 1973)

“Det vil ske igen”. Sign. Jorn 69. Olie på lærred. 73×60.

Litteratur: Guy Atkins: “Asger Jorn - The final years 1965–1973”, London, 1980, nr. 1885, gengivet side 219. Udstillet: “Made in France”, Galerie Moderne, Silkeborg, 2. februar - 11. marts 1971, kat. nr. 16. Proveniens: Privatsamling, Danmark. Erhvervet fra ovenstående.

Moderne malerier, 11. juni 2024

Vur­dering

600.000 DKK

Hammerslag