Foto endnu ikke klar
883/​134

Otto Bache (f. Roskilde 1839, d. København 1927)

“Hestgarden indskibes i Korsør Havn for at begive sig til krigsskuepladsen 1848”. Studie. Sign. Otto Bache. Olie på lærred. 33×50.

Udstillet: Foreningen for National Kunst, “Otto Bache 1839–1927”, 1964 nr. 90.

Proveniens: Hendes kongelige Højhed Caroline-Mathilde (1964).

Nærværende maleri er en studie til et stort maleri, ejet af Kongehuset, deponeret på Sønderborg Slot. Det blev malt i anledning af kong Christian den IX's 25-års regeringsjubilæum i 1888. Det viser den unge prins - senere kronprins - Christian af Glücksborg, der som officer i Hestgarden indskibes i 1848 for at blive sat ind i kampene i Slesvig. Prinsen står i fuld uniform med hånden på hoften lidt til højre for midten af maleriet ved siden af en opsadlet hest.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt fine-art@bruun-rasmussen.dk

Malerier, 27. november 2018

Vur­dering

60.000–80.000 DKK

Hammerslag

80.000 DKK