Knud Andersen (f. 1892, d. 1966)
Rund lågkrukke af stentøj dekoreret med celadonglasur. Sign. 20510. Kgl. P. Låg af patineret og delvis forgyldt bronze. Ej stemplet. H. inkl. låg 14,3. Diam. 13.
Låg med indgravering på undersiden: “1907-D.G.Brand-1957”. Lågknop løs i montering ved gevind - se foto.
Moderne kunst og design, 20. april 2021
26 bud