2050/8758
Stor russisk sukkerskål af sølv, indvendigt forgyldt, rektangulær form, drevet med bladværk, to volutte hanke, let hvælvet låg med lågknop af træ. Kyrillisk mestermærke FN, guardein Michael Michailovich Karpinski 1822, Moskva bymærke, lødighed 84. Vægt 793 g. H. 15,5. L. 20.
Fremstår med alders- og brugsslitage.
Russisk tema, 7. december 2020
Vurdering
Hammerslag
17 bud