2043/995
Lænestol og skammel med ben af bejdset eg. Sæde, sider og ryg betrukket med patineret naturskind. Model 2421 og Model 2430. Formgivet 1963. Udført hos Fredericia Stolefabrik. (2)
Almindelig brugsalitage, herunder ridser og mærker. Skind med pletter, smuds, skjolder og overfladiske krakeleringer.
Moderne kunst og design (udskudt), 22. oktober 2020
Vurdering
Hammerslag
17 bud