Jean-Michel Atlan (f. Constantine 1913, d. Paris 1960)
Uden titel. Sign. Atlan 53. Pastel og og kul på pap. Lysmål 44×35,5.
Litteratur: Denise Atlan, Camille Atlan & Jacques Polieri: “Atlan. Correctif au catalogue raisonné de l'œuvre complet”, Gallimard, Paris, 2003, nr. C35, gengivet i farver side 20. Proveniens: Privatsamling, Danmark.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: modernart@bruun-rasmussen.dk
Malerier, skulpturer og foto, 3. marts 2020