2444/​567

Kähler (d. 1900, Keramikværksted, Næstved)

Tre vaser af lertøj dekoreret med glaserede mønstre i brunt, blåt og grønt på cremehvid base. Sign. HAK. Udført hos Kähler. H. hhv. 11,2, 20 og 24. (3)

Generelt med brugs- og alderspatina, herunder ridser og mærker. Mindste vase med talrige større afslag og revnedannelser på munding og inderside, samt mindre afskalninger på fodrand. Stribet vase med mindre hak og afslag, samt reparation på munding. Største vase med flere mindre afslag på fodrand og munding.

I Lyngby
Vur­dering

3.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?