2413/​91

Halvor Bagge (f. 1866, d. 1939)

En liggende kvinde skuer ud over vandet fra en balkon. Sign. Halvor Bagge. Olie på lærred. 31×56.

Halvor Bagge' dybe kendskab til Grækenland, hans kunstneriske sans og mange års erfaring og tilknytning til kredsen af forskere omkring Brygger Jacobsens repræsentant i Rom bidrog til hans kunstekspertise. Han immatrikulerede sig oprindeligt på Kunstakademiet men blev senere interesseret i antikkens kunst. Han rejste til Rom og arbejdede som illustrator af arkæologiske fund og blev med tiden en kendt samler af kunst og antikke kunstobjekter med udstillinger af disse på Kunstindustrimuseet i København i Oslo og på Kunstgewerbemuseum i Berlin i perioden 1913 til 1914.

Lærredet er dubleret. Krakeleringer og retoucheringer. Mærke langs blændrammens kant.

Ældre malerier, møbler og varia, 25. marts 2024

Vur­dering

12.000–15.000 DKK

Hammerslag

10.000 DKK

10.000 DKK