2103/757
Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)
“Bombardement”. Lysekrone med forkromet stel, fem lysarme med 2/1 skærme af opalglas, skærmophæng med trådben. Stemplet No. 4755. Udført hos Louis Poulsen, 1999. Diam. 67.
Fremstillet i 1999 i forbindelse med Louis Poulsens 125 års jubilæum.
Almindelig brugsslitage, herunder ridser og mærker. Bundskåle medfølger ikke. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 19. januar 2021
Vurdering
Hammerslag
13 bud