2131/84
Sawankhalok skål af stentøj, dekoreret med celadon glasur med indridset, stiliseret blomst og bort af svungne linjer. 15.-16. årh. H. 9. Diam. 29.
Flere kanthak. Krakeleringer. Mindre glasurafskalninger.
Ældre malerier, møbler og varia, 2. august 2021
Vurdering
Hammerslag