2015/675
Verner Panton (f. Gamtofte 1926, d. 1998)
“Wire cone”. Et par stole af forkromet stål med rund pladefod, hynder i sæde betrukket med sort møbelstof. Udført hos Fritz Hansen. (2)
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Forkromning med afskalninger. Ryghynder mangler.
Moderne kunst og design, 7. april 2020
Vurdering
Hammerslag