1606/1650
Hollandsk lygteur i kasse af mahogni og nøddetræ, prydet med beslag af bronze, urskive af messing, timekrans af tin med romer- og arbertal samt månefase. Urværk mrk. Franz Hermle. 20. årh. H. 31. B. 26. D. 17.
Nøgle medfølger. Der gives ingen garanti for værkets funktion. Fremstår med alders- og brugsslitage.
Varia, 11. februar 2016
Vurdering
Hammerslag
16 bud