2108/505
Aksel Jørgensen (f. København 1883, d. sst. 1957)
Parkparti. Sign. Aksel Jørgensen 1909 og A.J. 09. Olie på lærred. 45×71.
Talrige krakeleringer i det lyse og lidt afskalninger.
Moderne kunst og design, 23. februar 2021
Vurdering
Hammerslag