2436/375
Hollandsk kaminur af patineret zink, urhus med stående jæger, skive af sort emalje med romertal. Mærket Van Rosendael, Nimégue. 19. årh.s. slutning. H. 44. B. 38.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Der gives ingen garanti for værkets funktion. Glas mangler. Optræksnøgle. Dreng står lettere løst.
Vurdering