1803/​500

Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)

“Savbukkestolen”. Sæt på seks stole med stel af teak, betrukket i sæder med lyst semianilin læder. Model CH 29. Tegnet i 1952. Udført og brændemærket hos Carl Hansen & Søn. (6)

Litteratur: Dansk Kunsthåndværk, nr. 7, juli 1952. Per H. Hansen & Klaus Petersen. “Moderne dansk møbeldesign”, 2007, s. 166.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Nogle ridser og mærker. En stol med stødmærker på top af ben. Nyere betræk i sæder.

Moderne kunst og design, 16. januar 2018

Vur­dering

20.000–25.000 DKK

Hammerslag