1803/500
Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
“Savbukkestolen”. Sæt på seks stole med stel af teak, betrukket i sæder med lyst semianilin læder. Model CH 29. Tegnet i 1952. Udført og brændemærket hos Carl Hansen & Søn. (6)
Litteratur: Dansk Kunsthåndværk, nr. 7, juli 1952. Per H. Hansen & Klaus Petersen. “Moderne dansk møbeldesign”, 2007, s. 166.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Nogle ridser og mærker. En stol med stødmærker på top af ben. Nyere betræk i sæder.
Moderne kunst og design, 16. januar 2018
Vurdering
Hammerslag