919/​311

A. R. Penck (f. Dresden 1939, d. Zürich 2017)

“Standart Gruppe”, 1996. Sign. A.R. Penck. På bagsiden betegnet ARP97–034 med titel. Gouache på papir. Bladstørrelse 78,5×105,5.

Udstillet: “A.R. Penck”, Galerie Edition Copenhagen, 7. september - 18. oktober 1996, gengivet i kataloget side 10. Proveniens: Privatsamling. Erhvervet fra ovenstående af den nuværende ejer.

Moderne malerier, skulpturer og grafik, 5. marts 2024

Vur­dering

200.000–250.000 DKK

Hammerslag

150.000 DKK